ah yes perfect for my cheesey steak pumpkin chicken broth with tomato paste recipe (with a side of dry cereal ofc)
.
note: i am kidding
Benny-B-Fresh
2 months ago
I would kill to be able to buy half this much for $100 here in NYC
number1smussyf4n
2 months ago
Chock full o nuts is underrated
sassafrassaclassa
2 months ago
Inflation is a thing but people not comprehending how to grocery shop is also a thing.
The majority of the people posting have no idea how to shop for groceries and don’t seem to understand that you can’t buy what you want when you want it for the most part. The same thing that costs $20 today when you want it will be 4 for $20 next week….
Low_Fox725
2 months ago
Half of this “food” is not food
biscuity87
2 months ago
It’s not exactly the flex you think it is… meaning 100 for this is still a joke
NuclearPopTarts
2 months ago
Prices **have** soared. Your grocery haul has no eggs, no milk, no fresh fruit, no fresh veggies (other than yellow onions, yuck!) and only one serving of beef. Mostly generic brands too.
These are all good ways to save $, but don’t tell us prices aren’t sky-high.
Distinct_Treat_4747
2 months ago
Cereal is a waste of money.
Organic_Opportunity1
2 months ago
Holy moly what are you gonna do with all that broth?
Pitiful_Fox5681
2 months ago
Good start, but I need some fresh produce, milk, and eggs. Maybe some potatoes (every other week or so) to keep things interesting.
ElegantNatural2968
2 months ago
Show us the receipt ?
emueller5251
2 months ago
That’s like $300 round these parts.
Mackey75
2 months ago
That’s the most unrealistic buy for a family, and it wouldn’t last longer than 2 to 3 days.
iRunDistances
2 months ago
What grocery store? Publix near us would be 2x that price easily, maybe a little cheaper if I find some buy-one-get-ones. Kroger roughly 15mins away, maybe 1.7x depending if I can find that meat with a discount price.
Sidvicieux
2 months ago
Show me your receipt and Ill compare it to Winco prices in Oregon.
For example that chicken breast is way too cheap, no fucking way.
Also how much do you spend when you have to restock on things bought once a month (your cereal meets that criteria), or you buy exclusively at costco.
Deadbraincells73
2 months ago
Are you gonna eat that cereal dry?
Financial-Board7458
2 months ago
Whole Foods is NOT RECOMMENDED as a cheap shopping experience. Please go to whatever grocery store and sign up for their membership discounts. For really cheap and in the box foods I recommend Walmart
getfukdup
2 months ago
why are you buying name brand cereal and cheezits? the off brands taste just the same
thebostman
2 months ago
Aldi you get even more for less
carefree-and-happy
2 months ago
This would have been $200 minimum but me. I literally bought 1.3 pounds of chicken for $18 yesterday!
I bought 1 bag of potatoes, bacon, heavy cream, milk, 1 bag of shredded cheese, 1 onion, flour, 1 chicken broth, loaf of bread for $45 to make dinner for my family.
Everything was the cheapest available.
Yakkx
2 months ago
Single guy recipe: Take 1/2 of a the boneless chicken breast and put it into a sauce pan of just enough of that chicken stock to cover it. Take out the chicken breast, pat dry and season it and set it aside. Boil the stock, add the chicken breast back in, cover with lid and reduce to low. 30-40 minutes later pull the chicken and put over top of some of that cooked rice. Some stir fry vegetables, soy sauce, carrots in the stock and whatever else you like to season with, really add a lot to this as well.
Alexcamry
2 months ago
I see you shopped at ShopRite and got some good sale prices and store brands.
Regular prices, however have gone up considerably for everyday shopping and it’s undeniable.
FullFrontal687
2 months ago
In all honesty, I could do even better than this for the same price. I would add milk, egg, and bread products, too. Oat milk from Costo – about $6. 5 dozen eggs from Costo – about $10. And two loves of bread from Aldi – about $5 (or less). The rest of the food I would mostly get from Aldi also to keep the cost down.
Bubblegumcats33
2 months ago
Please calculate by the amount of meals vs dollars
Divided_Ranger
2 months ago
No milk or eggs nothing to wash down them cheezits with ?
nostaticzone
2 months ago
I’m not sure if you understand “inflation,” but it’s not what $100 can buy you NOW, it’s what $100 USED to buy you
That haul would have been like $50 in 2018
Mccowpow93
2 months ago
Show the receipt, also there is no fresh produce?
premium_drifter
2 months ago
the only fresh vegetables in there is a bag of yellow onions. you need to eat your colors man
Low_Voice_2553
2 months ago
No vegetables??!!!
SassyZop
2 months ago
The only thing that disturbs me is all that cereal and no milk. I hope to the good lord above you’re not substituting with chicken broth.
Inevitable-Mouse9060
2 months ago
looks like 1 weeks worth of food for 2 people
$14/day, $5200 per year, $434 per month
ouch….
Affectionate_Okra298
2 months ago
The meat alone would be $60+ where I live
e1033
2 months ago
There is no stopping inflation. It’s one of very few bipartisan issues that neither political party will truly shed light on because they know theres nothing they will ever do about it. Meanwhile, they obscure real problems by weaponizing social issues that just distract. All of it at our expense. Horrible monetary policy designed to steal and you never voted for it.
Ocon88
2 months ago
Would save more money and get more instead of getting those high sugary cereals.
Sweaty_Ranger7476
2 months ago
you buy garbage food. the cheese, oil, onions, and canned tomatoes are fine. anyone buying premade tea can’t complain about things being expensive
ah yes perfect for my cheesey steak pumpkin chicken broth with tomato paste recipe (with a side of dry cereal ofc)
.
note: i am kidding
I would kill to be able to buy half this much for $100 here in NYC
Chock full o nuts is underrated
Inflation is a thing but people not comprehending how to grocery shop is also a thing.
The majority of the people posting have no idea how to shop for groceries and don’t seem to understand that you can’t buy what you want when you want it for the most part. The same thing that costs $20 today when you want it will be 4 for $20 next week….
Half of this “food” is not food
It’s not exactly the flex you think it is… meaning 100 for this is still a joke
Prices **have** soared. Your grocery haul has no eggs, no milk, no fresh fruit, no fresh veggies (other than yellow onions, yuck!) and only one serving of beef. Mostly generic brands too.
These are all good ways to save $, but don’t tell us prices aren’t sky-high.
Cereal is a waste of money.
Holy moly what are you gonna do with all that broth?
Good start, but I need some fresh produce, milk, and eggs. Maybe some potatoes (every other week or so) to keep things interesting.
Show us the receipt
?
That’s like $300 round these parts.
That’s the most unrealistic buy for a family, and it wouldn’t last longer than 2 to 3 days.
What grocery store? Publix near us would be 2x that price easily, maybe a little cheaper if I find some buy-one-get-ones. Kroger roughly 15mins away, maybe 1.7x depending if I can find that meat with a discount price.
Show me your receipt and Ill compare it to Winco prices in Oregon.
For example that chicken breast is way too cheap, no fucking way.
Also how much do you spend when you have to restock on things bought once a month (your cereal meets that criteria), or you buy exclusively at costco.
Are you gonna eat that cereal dry?
Whole Foods is NOT RECOMMENDED as a cheap shopping experience. Please go to whatever grocery store and sign up for their membership discounts. For really cheap and in the box foods I recommend Walmart
why are you buying name brand cereal and cheezits? the off brands taste just the same
Aldi you get even more for less
This would have been $200 minimum but me. I literally bought 1.3 pounds of chicken for $18 yesterday!
I bought 1 bag of potatoes, bacon, heavy cream, milk, 1 bag of shredded cheese, 1 onion, flour, 1 chicken broth, loaf of bread for $45 to make dinner for my family.
Everything was the cheapest available.
Single guy recipe: Take 1/2 of a the boneless chicken breast and put it into a sauce pan of just enough of that chicken stock to cover it. Take out the chicken breast, pat dry and season it and set it aside. Boil the stock, add the chicken breast back in, cover with lid and reduce to low. 30-40 minutes later pull the chicken and put over top of some of that cooked rice. Some stir fry vegetables, soy sauce, carrots in the stock and whatever else you like to season with, really add a lot to this as well.
I see you shopped at ShopRite and got some good sale prices and store brands.
Regular prices, however have gone up considerably for everyday shopping and it’s undeniable.
In all honesty, I could do even better than this for the same price. I would add milk, egg, and bread products, too. Oat milk from Costo – about $6. 5 dozen eggs from Costo – about $10. And two loves of bread from Aldi – about $5 (or less). The rest of the food I would mostly get from Aldi also to keep the cost down.
Please calculate by the amount of meals vs dollars
No milk or eggs nothing to wash down them cheezits with ?
I’m not sure if you understand “inflation,” but it’s not what $100 can buy you NOW, it’s what $100 USED to buy you
That haul would have been like $50 in 2018
Show the receipt, also there is no fresh produce?
the only fresh vegetables in there is a bag of yellow onions. you need to eat your colors man
No vegetables??!!!
The only thing that disturbs me is all that cereal and no milk. I hope to the good lord above you’re not substituting with chicken broth.
looks like 1 weeks worth of food for 2 people
$14/day, $5200 per year, $434 per month
ouch….
The meat alone would be $60+ where I live
There is no stopping inflation. It’s one of very few bipartisan issues that neither political party will truly shed light on because they know theres nothing they will ever do about it. Meanwhile, they obscure real problems by weaponizing social issues that just distract. All of it at our expense. Horrible monetary policy designed to steal and you never voted for it.
Would save more money and get more instead of getting those high sugary cereals.
you buy garbage food. the cheese, oil, onions, and canned tomatoes are fine. anyone buying premade tea can’t complain about things being expensive